Archive for the General News Category

Winter Aggregate Race Series – commencing 31st May 2015

Winter Aggregate Race Series – commencing 31st May 2015

W.A.R.S. 2015 poster

Rising Sun Trophy

Rising Sun Trophy

The handmade trophies for the Rising Sun Trophy.

Perpetual trophy: to be retained by the club, with the winner’s name placed upon the base each year.
A brass Rising Sun hat badge (reproduction of the badges worn during WW1) sits high upon the face of a Sandstone monolith.
The Sandstone sits upon a polished (5 sided) Limestone polygon.
The trophy base is a polished and lacquered piece of red gum timber.

Words: In honour of all those who served their country in peacetime and conflict

1st Place trophy:
A brass Rising Sun hat badge sits high upon the face of an upright block of polished and lacquered red gum timber.

True Spirit trophy: to be awarded to the rider who most represents the “true spirit” of courage and mateship…
A brass Rising Sun collar badge sits in the left top corner of a block of polished and lacquered red gum timber.

 

P1015686

Rising Sun Trophy – Sunday 26, April

Rising Sun Trophy – Sunday 26, April

Rising Sun trophy

2015 Ron Rivette Memorial – race results and photos

2015 Ron Rivette Memorial – race results and photos

For a full report on the action from each grade go to the Race Results section of the website.

Shane Cook Homes are a major sponsor of the Eureka Veterans CC.
We thank Shane for making this race – in honour of Ron – possible.

P1015682

A Grade results:

1st – Stephen Lane (Northern Vets Cycling)
2nd – Shane Miller (Grampians Vets CC)
3rd – Tony Mirabella (Eureka Vets CC)
4th – Phil Cartledge (Eureka Vets CC)

P1015665

B Grade results:

1st – Owen Tudball (Bacchus Marsh-Eureka Vets CC)
2nd – Darren Terry (Bacchus Marsh-Eureka Vets CC)
3rd – Peter Kiel (Eureka Vets CC)
4th – Dean Wells (Eureka Vets CC)

P1015656

C Grade results:

1st – Shane Cook (Bacchus Marsh-Eureka Vets CC)
2nd – Louis Nuspan (Bacchus Marsh-Eureka Vets CC)
3rd – Veronica Micich (Grampians Vets CC)
4th – Terry Collie (Bacchus Marsh-Eureka Vets CC)
Ride of the Day – Tony Herbert (Eureka Vets CC)

P1015647

D Grade results:

1st – Terry Robinson (Geelong & Surfcoast CC)
2nd – John Wilson (Eastern Vets CC)
3rd – Ray Hodgson (Bacchus Marsh-Eureka Vets CC)
4th – Ross West (Geelong & Surfcoast CC)

Page 8 of 9« First...3456789

Recent Comments

    Race Archives

    Login Form