Archive for the News Category

September 30, 2018 – Oscar’s Hotel & Cafe Bar spring criterium series – round 2

September 30, 2018 – Oscar’s Hotel & Cafe Bar spring criterium series – round 2

Oscar’s Hotel & Cafe Bar spring criterium series

30 September 2018

ROUND 2

Victoria Park criterium circuit

Oscar's logo

EVCC 2018 spring criterium series - slide

THAT One Day in September…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

That One Day in September has many traditions which are almost as important as the game itself…
BBQ lunch
Half-time kick to kick
Smashing stubbies on the road

Invariably, the Sunday after the Grand Final is one fraught with a high chance of flat tyres for cyclists.  Not this year however!  The tears of the Collingwood faithful had long washed the roads clean of glass shards and the tarmac was dry, albeit with a salty residue.  (It’s OK, the writer is a Collingwood supporter)

Nineteen riders signed on for hi-jinx on the Victoria Park criterium circuit, including a couple having a trial race.  Heavily clouded, with a faint breeze and perfect racing temperature, the scene was set…

Division 3 (40 minutes, plus 2 laps)
This race split apart so quickly that most onlookers thought there was a fourth division on the circuit.  Michael Lynch and Terry Collie quickly opened a gap, however it was off the tail of the race.  They enjoyed a pleasant amble through the park before Collie somehow finished in third place.
The action ahead saw old hands Phil McLennan, Roger McMillan mixing it with trial rider Cameron Farrington.  Each had a go on the front of the pack.  However the occasional attack was not ferocious enough to split the trio.
Farrington took off with two laps to go and likely blew any chance of collecting a maiden victory.  McMillan and McLennan marked each other whilst Farrington opened a sizeable gap.
Bell lap and the catch was imminent.  The Maccas flew into the lead and had a ding dong battle down the straight with McMillan taking the win.

Results:
1st – Roger McMillan
2nd – Phil McLennan
3rd – Terry Collie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Division 2 (45 minutes, plus 2 laps)

Division two fielded the largest number of entrants, with nine riders taking to the start line.  Such large numbers meant there would be plenty of opportunity to just sit on and let others do the heavy work, however that did not really eventuate.

Steve Linane had earned himself an upgrade after recent heroics in the minor league.  Peter Gunston had wangled a demotion.  Matt Ayres escaped the Handicapper’s notice again and was ready to battle Jeremy Humber and Brian Ure in a sprint finish.  Dan Crook was back after a winter hibernation, whilst Ralph Jones is still in hibernation mode.  Rounding out the field was new rider Ben Davies and trial rider Paul Tabbitt.

Ding!  Away they went in what can best be described as a “fair affair”, with many contributing to the pace.  A few faster efforts were not able to shake anyone completely off the back of the peloton, although there was some chasing to hold wheels.

Crook spent a lot of the early race near the rear before trying to break away mid race in a Bowmanesque move, which unfortunately did not yield the gap he hoped for.
James Gretton got away with less than 15 minutes remaining.  The peloton allowed him to ride off the front, however when the gap got to 150 metres the peloton started working harder and reeled him back in.
The race was always destined to end in a field sprint with the likes of Humber, Gunston, Ure and Ayres strong enough to neutralise any threats – it did indeed end that way.
The sprint started from before the final turn as the riders spread wide across the road chasing Ayres who led from the front.  In sight of the finish line and Ayres still held the lead with challenges coming from Gunston and Ure, but the man on the new steed sealed the victory.

Results:
1st – Matt Ayres
2nd – Peter Gunston
3rd – Brian Ure

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Division 1 (50 minutes, plus 2 laps)

Just five riders in Division 1 with plenty of stop/go antics.  Reigning Club Criterium Champion – Craig Lee – dictated the race from the start.  Tony Mirabella, Greg Ley, Jason Hendry and Rob Phillips made up the field and for the most part were forced to play the game on Lee’s terms.  Easy, easy, then attack.  Regroup.  Easy, easy, then attack.  Regroup.
Lee looked for chinks in his opponents armour and he found them.
Phillips was struggling with the surges and was eventually dropped.
Hendry made sure he wasn’t dropped.  He was confident in going head to head with Lee in a sprint.
Ley was often on the front trying to hold a high enough pace to deter others from attacking.
Mirabella had some doubts about his stamina, so in his typical style attacked.  That effort saw him off the front for a few laps, however the three chasers worked hard and brought him back.

The next few laps were at grandma pace and Phillips was able to finally catch them after his long, long chase.  Riders eyeballed each other as the two lap call was received.  This late in the race, no-one was prepared to launch from too far out.

Bell lap and the non sprinters were getting edgy.  Heading towards the end of the pony club straight and Ley made his move.  He quickly opened a six length gap as the others all waited for their moment.  Round the final bend and Ley still held his lead however the others were ramping up and closing swiftly. Hendry hit out first and looked home, however Lee had sighted the chequered flag and exploded in the last 100 metres to win easily.

Results:
1st – Craig Lee
2nd – Jason Hendry
3rd – Tony Mirabella

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

September 23, 2018 – Weatherboard Hcp, 50 Km

September 23, 2018 – Weatherboard Hcp, 50 Km

Club race + Victoria Teachers Games – 23 September 2018

Weatherboard Hcp

Weatherboard circuit, 50 km

BANDIT STEALS THE DAY

It is widely acknowledged in the sport of cycling that the role of the Handicapper is a thankless job.  Their every decision is scrutinised both before and after the event by the primadonnas in pixie shoes.  The spandex clad are only ever happy with their mark if they win.  Lose…well, the first person to blame is the Handicapper.  With all that said, you would think that the Handicapper would try to do a better job of their craft!

Comical scenes at the start line as riders milled before their turn to launch.  The common theme was that “Bob has done us in today!”

Unbeknownst to anyone until post race, a transcription error had led to the race being over before it started…
The Limit group was already away.  They had what would prove to be an insurmountable lead, thanks to a bonus five minutes being added to their mark.  Those riders standing at the start line were gobsmacked at the mark.  This kind of thing hadn’t happened since at least April, when the same bunch was gifted a trophy race.  But, let’s go back to the start of the story…

Just a dozen riders signed on for the 50 kilometre handicap race on the Weatherboard circuit.  Numbers down for multiple reasons such as holidays and illness.  The circuit also demanded four corner marshals – which takes a toll on the number of riders available.
Dry, cool and overcast conditions, with a fair south wind made choosing what layers to wear difficult.  Rain never came, however it seemed likely nearly all day long.  Terry Collie didn’t make it to the start line today.  He ran out of time to get prepared and then couldn’t muster the speed into the headwind to make it to the start line on time.

So, the 13 minute group somehow became the 18 minute group and were sent off instead.  Bob Morley (stand in Handicapper and subject of our mirth) went out as Road Captain with Dan Whelan, Roger McMillan and a rare visitor in Richard Kennedy.  McMillan played the tiniest of cameos before bidding adieu.  The other three rolled on with Kennedy assuming the lead and the other two hanging on.

Fourteen long minutes later, the second scratch group rode away.  Just the three – Dean Wells, Grant Dawson and Jeremy Humber.  Their four minute gap to the Scratch group seemed tiny…  Wells immediately into time trial mode – how often do we race up the Avenue with a tailwind?  Dawson almost dropped and Humber immediately into survival mode.

Greg Ley commanded Scratch today, with Rob Ellis, Craig Lee and Jason Hendry as his faithful lieutenants.  They rolled out from the start at the same time as Limit came through on their first lap.  It is fair to say that Bob knew immediately that there had been a problem!  Scratch went straight into swapping turns.  They couldn’t win, but they could at least catch the bunch ahead.
For their part, the 4 minute group had Dawson and Wells swapping turns.  Humber was still hurting from his race the day before and he was out by the end of the first lap.  The other two were evenly matched today and worked well right around the circuit.

The leaders were miles ahead, literally.  Morley was wondering what apt nickname he could annoint the super strong Kennedy with.  Whelan was itching to have a go on the front, however he couldn’t get past Kennedy, so the status quo remained and the trio only lost metres to the chasers, rather than minutes.

Back in Scratch and they could see the four minute group ahead.  Slowly they chipped away at the gap.  Hendry impressing his newfound Scratch cohorts!  They swept up McMillan who was audacious enough to even do a turn!
Scratch eventually caught Dawson and Wells with just twelve kilometres remaining.  The two quickly joined in the rotations and enjoyed another round of “Bob has done us in today!”

Out of the Avenue for the final time and Hendry lost a wheel and was lost to the bunch as the gap quickly grew.
Way up ahead the leader was still towing Morley and Whelan around.  They swung onto Hendersons Road and lined up the hill for the final time.  Kennedy took a brief moment to run his eyes over the two guys who had been tailing him, thinking to himself “I’ve got the old bloke who looks like Fidel Castro covered”, “Reckon I might have a gravity advantage on the other bloke”.
That is exactly as it played out.  Kennedy ramped the pace up before they even got to the hill, then half way up he just rode away leaving Whelan and Morley to fight over the scraps.  In no surprise, Morley collected the second placing.

The chase group was still fighting the wind as they crested Weatherboard for the final time.  Down to the chicane and RED flag at the last moment, then whoosh!  The vehicle was flying and caught the marshal unawares.  Lee was on the brakes in time and calamity was avoided, but damn that was close!

The run to the finish saw Ellis, Ley and Lee rotating.  Wells and Dawson both sitting back knowing that fourth and fifth placings were up for grabs.  Hendersons Road and Ley tried to get away.  Ellis closed it down, with the rest on his wheel.
To the hill and Wells attacked just before halfway up, he had a few lengths gap over the top.  Ellis responded, but his legs didn’t.  Lee was always going to be the danger and he was also racing for Fastest Time.  He loomed up, sprinted and turned off before hitting the line.

Riding back to the club rooms and Morley drew alongside to explain that “It wasn’t my fault!”
He also had his nickname for Kennedy – The Bandit.

Results:
1st – Richard Kennedy (18 minutes)
2nd – Bob Morley (18 minutes)
3rd – Dan Whelan (18 minutes)
4th – Craig Lee (Scratch)
5th – Dean Wells (4 minutes)
Fastest Time – Craig Lee in 1h 22 mins, ave. 37.3 Kph
_MG_7980 copy (1)

Thank you to the club members and friends who volunteered their time in the afternoon to help the club host the cycling events for the 2018 Victoria Teachers Games.  Twenty four riders over five categories raced on the Weatherboard circuit.
The wind made for difficult conditions, however every rider completed their race.  Local teaching identities Ash Burke and Andrew Read collected silver and bronze medals respectively in the Male 35-49 category.  The Female 20-34 race saw Malory Cain and Tamaryn Stevens both collect medals for the second year running.

 << insert image or race poster >>

Cycling VICTORIA – 2018 Victorian ROAD Championships, October 13 and 14

Cycling VICTORIA – 2018 Victorian ROAD Championships, October 13 and 14

Cycling VICTORIA

Victorian Road Championships

Elite (incorporating U19)Under 23ParacyclingMasters

Cycling Victoria

Saturday 13th & Sunday 14th October 2018

THANK YOU!
It has been an honour co-hosting the 2018 Victorian Road Championships this past weekend.  We require many volunteers to ensure the safety of all participants and road users when delivering a programme of this magnitude.
Some of the volunteers performed duties on both days, some of them performed duties either before, or after competing in their cycling events; most are members of either EUREKA Cycling, Ballarat Sebastopol CC, or both!  Finally, some volunteers were family, friends and cycling buddies.

Ballarat Sebastopol CC have established a great relationship with the Ballarat Dragon Boat Club and quite simply, we could not have staged the Championships for Cycling Victoria without their assistance in providing the majority of corner marshals over the entire weekend.
Thank you to Dick, Norma, Faye, Jenny, Chrissy, Loris, Nola, Georgia, Luke, Charles, Gerard and Zac.

Competitors who either helped setup or performed marshal or driver duties included Tim Canny, Craig Lee, Matt Bowman, Tony Mirabella, Bob Braszell, Peter Canny, Lindsay Burgoyne, Peter Kiel and Paul Tabbitt.  Thank you for all going the extra mile!

Other non-competing cycling club members who performed on course duties included Jenni White, Scott Sullivan, Jason Birch, Jeremy Humber, Gerard White, Peter Gunston, Jarrod King, Alaya Humber and Liam White.  Your expertise was extremely valuable!

We also had some friends of the clubs kindly volunteer their time to make this all happen.  We thank Shaun Martin, Rob Ferguson, Karen Canny, Ray Isaac, Simone Wells and Beth Canny.

Mal and Lyn Rock were mainstays of the weekend – filling in many roles which we were not aware required filling.  As always, they were kind and generous with their time.  They greeted everyone and ensured that riders and officials had hassle free weekends.

Racing elsewhere on this weekend, but performing an important role nonetheless – Terry Collie ensured all the required council and police permits were applied for and received in time for the event!

Some businesses also helped deliver this event for our clubs:
The Western Hotel and Ballarat City Council were official event sponsors.
Stems Flower Market kindly donated flower bouquets to the winner of each race category over the weekend.
Oscar’s Hotel and Cafe Bar were supporters of Eureka for the event.
Sovereign Park Motor Inn donated the use of vehicles.
The all important coffee and pastry van was from Le Peche Gourmand (French Bakery – Creswick).

Hopefully we have covered every person and business who performed duties over the weekend or helped us deliver the event in some other capacity. Once again, thank you all!

– Dean Wells
EUREKA Cycling – race director

EVENT in REVIEW

Day 1
Victorian Road Championships – TIME TRIAL

IMG_3281

Ninety three competitors scorched around the Coghill’s Creek circuit on Saturday 13th October in the 2018 Victorian Road Championships – Individual Time Trial Over TWENTY categories were decided, including Masters, Elite, Paracycling and Under 23 Alistair Christie-Johnson proved fastest on the triangular windswept course, completing the 20ish kilometre event in a sizzling 24 minutes and 59.04 seconds, claiming the gold for the Elite Men and Under 23 Men in one fell swoop.
NINE para athletes contested the event with Justin Godfrey proving fastest and Gabriel Bouris bringing the field home.  The legend that is Anna Davis continued her story with gold in the Elite Women and the emerging talent Sarah Gigante claimed the Under 23 Women title.  Masters Men 2 saw the Ogilvie / Lane battle renewed.  James Ogilvie taking the MM2 gold in the fifth fastest time of the day and Stephen Lane taking the MM2 silver with the seventh fastest ride on the day.
Rest assured EUREKA members, we still hold many of the Strava segments on the circuit!  At least until Alistair uploads his bike computer…

20 (ish) kilometres – Local riders…
MM1 – Dayne Pearce (Ballarat) 28:23.16
MM2 – Craig Lee (Ballarat/EUREKA) 29:17.94
MM2 – Tim Canny (Ballarat/EUREKA) 29:28.96
MM4 – Matt Bowman (Ballarat/EUREKA) 29:55.7
MM4 – Jeremy Vanderklift (Ballarat/EUREKA) 30:32.93
MM5 – Paul Tabbitt (Ballarat) 33:59.11
MM6 – Gary Beazley (Hawthorn/EUREKA) 32:38.51
MM9 – Bob Braszell (Ballarat/EUREKA) 33:57.44 – silver medal

Elite W / U23 – Grace Mayne (Ballarat) 35:50.42 – U23 bronze medal

Gold medal results…
Elite M – Alistair Christie-Johnson (Hawthorn) 24:59.04
MM1 – David Ross (St Kilda) 25:10.55
MM2 – James Ogilvie (Carnegie Caulfield) 25:37.34
MM3 – Darren Lever (Carnegie Caulfield) 27:10.92
MM4 – Stefan Kirsch (Carnegie Caulfield) 27:23.49
MM5 – Michael Watkins (Southern Masters) 27:12.72
MM6 – John Cain (Carnegie Caulfield) 27:55.74
MM7 – Noel Jacobs (Hawthorn) 28:54.63
MM8 – Nicholas Grainger (Carnegie Caulfield) 29:16.53
MM9 – Myles Higgins (Shepparton) 33:34.21
Para – Justin Godfrey (Albury-Wodonga Panthers) 31:02.59
U23M – Alistair Christie-Johnson (Hawthorn) 24:59.04
Elite W – Anna Davis (Coburg) 28:35.77
MW1 – Emily Wilde (Carnegie Caulfield) 33:44.75
MW2 – Sarah Fitton (Hawthorn) 31:19.64
MW3 – Nonie Carr (Hawthorn) 33:19.46
MW4 – Lisa James (St Kilda) 34:37.26
MW5 – Meredith Clark (St Kilda) 32:55.94
MW6 – Angela McCrae (Hawthorn) 34:08.56
MW7 – Margaret Noonan (Southern Masters) 34:44.52
MM9 – Elizabeth Randall (Blackburn) 36:20.91
Para – Emily Petricola (St Kilda) 32:50.49
U23W – Sarah Gigante (Brunswick) 29:44.02

Day 2
Victorian Road Championships – Road Race

web-6758  web-6825  web-6976

The forecast for blue skies and strong wind was spot on for day 2 of the 2018 Victorian Road Championships at Learmonth on Sunday 14th October.
The north easterly wind was pushing 40 Kph for much of the day with gusts in the high 50s which caused much of the attrition as the riders raced around the Weatherboard and Ercildoune circuits.  All riders made it home safely!  The long event day was staged with few incidents as riders took extra care to point out obstacles as they united to battle the wind.
There were mishaps out on course which unfortunately resulted in two riders being relegated.  We sincerely apologise to the riders involved for their day ending in such circumstances.

Ballarat riders claimed a medal of each colour with Bob Braszell winning GOLD in the Masters Men 9 category after ditching his opposition in the first 10 kilometres.  Lindsay Burgoyne won a SILVER medal after a tight two man finish in Masters Men 8.  Tim Canny won BRONZE in the Masters Men 2 category.

As mentioned, the wind made for a high attrition rate and the Elite Men saw 23 riders abandon.  Just fifteen riders completed the race which was torn apart inside the first five kilometres of the 122 Km race!
The fierce crosswind along Henderson’s road created an opportunity which TEN riders exploited.  They quickly opened a 20 second gap and worked hard to press their advantage.  Two bunches had formed behind.
A large chase group could only close the gap down to 18 seconds before the leading ten riders powered away into the headwind on Black Bottom Road.

The lead continued to grow and by Addington on the first lap the gap was over one minute.  The ten riders roared up the Edmonston Road climb, eased around the tight left turn onto Weatherboard Road, then let rip down Avenue Road – touching 75 Kph at times!
The chasing bunches continued to disintegrate in the abominable conditions and any hope of reaching the front of the race was blown away with the wind.

With the race in the bag, the leaders started looking at each other and measuring their efforts.  Late on the second lap the leaders started shadow boxing, however the final battle would be played out on the two laps of the smaller Weatherboard circuit.
The leaders were watchful as they started out on the first of two 10 Km loops.

Over the Weatherboard climb and Connor Murtagh was able to get a small break.  He led the race onto Avenue Road with an 11 second advantage, then engaged the hyperdrive as the remnants of the lead bunch looked at each other to work out who would chase.
Swinging out onto the second lap and Murtagh had almost a half minute lead, such was his effort down the Avenue with the tail wind.  That lead kept opening up as he pushed over the Weatherboard climb one last time – it was almost game over for the chasers.  Just four riders were in pursuit of the lone leader who was hidden by the race vehicles in the dappled light of the Avenue of Honour.

Off the Avenue and just 5 Km remained, unfortunately that included almost two kilometres into the block head wind up the finishing straight.  Those last few thousand metres were both hard and glorious for Murtagh as he claimed the gold medal with over one minute to spare.
A four way sprint decided the lower steps of the podium.

Earlier, the Paracycling categories set off as one big team.  A variety of bike equipment was on show as the too battled the wind.

Whilst every rider who competed today was brilliant, we will pick out a few true gems…
Starting with paracyclist Gabe Bouris who on this day, competed in his longest road race ever!  The effort was mighty and Gabe certainly soaked in the occasion as he crept towards the finish line.  Unfortunately his good mate (and Race Commissaire) David Morgan spent too much time cheering Gabe on to concentrate on taking a perfect photo.  Never fear Gabe, our man on the spot – photographer James Knipe – has captured images from your race today!
A special mention to triathlete turned road racer – Robert Ellis.  Rob is a member of both the host clubs – Ballarat Sebastopol and EUREKA Cycling. Dropped early in the race, Rob admonished himself by riding the last 60 kilometres by himself.  Yes, on this day, Rob could have been at home watching the Kona Ironman… Ballarat Sebastopol CC riders

(* denotes EUREKA Cycling member also)

MM1 – Dayne Pearce dnf
MM2 – *Tim Canny BRONZE, Shannon Gration dnf
MM3 – Shane Nankervis 5th, *David Ogilvie 7th, Shane Hayes 10th
MM4 – *Robert Ellis 17th
MM5 – Paul Tabbitt dnf, David Hearn dnf
MM6 – *Tony Mirabella 6th
MM7 – *Peter Kiel 4th, *Peter Canny 5th, Steve Barrile dnf
MM8 – *Lindsay Burgoyne SILVER
MM9 – *Bob Braszell GOLD
Elite Men – Nick Locandro dnf
Elite Women – Grace Mayne dnf

Notable results:
Para, 56 Km
Justin Godfrey (Albury Wodonga Panthers) 1h 56m 07s
Paul Patterson (Castlemaine) +1m 05s
Erika Gosney (Footscray) +1m 51s
Fulton Zylstra (Northern Vets) +9m 32s
Lachlan O’Brien (Preston) +24m 14s
Gabriel Bouris (Brunswick) +56m 36s

Gold medal results:
WM1 – Belle Williams (St Kilda), 86 Km, 3h 32m 15s
WM2 – Veronica Mcich (St Kilda), 86 Km, 3h 18m 57s
WM3 – Radele Berriman (Caulfield Carnegie), 86 Km, 2h 56m 50s
WM4 – Trudy Stevenson (Echuca-Moama), 86 Km 2h 51m 04s
WM5 – Meredith Clark (St Kilda), 86 Km, 2h 58m 33s
WM6 – Angela Macrae (Hawthorn), 66 Km, 2h 28m 16s
WM7 – Margaret Noonan (Southern Masters), 66 Km, 2h 36m 34s
MM1 – Matthew Robertson (St Kilda), 102 Km, 2h 39m 16s
MM2 – Trent Stevenson (Echuca-Moama), 102 Km, 2h 41m 09s
MM3 – Darren Lever (Caulfield Carnegie), 86 Km, 2h 21m 22s
MM4 – Aaron Christiansen (Preston), 86 Km, 2h 21m 36s
MM5 – Michael Watkins (Southern Masters), 86 Km, 2h 25m 02s
MM6 – Aaron Field (Blackburn), 66 Km, 1h 49m 47s
MM7 – David Moreland (Bendigo), 66 Km, 1h 51m 02s
MM8 – Micheal Renehan (Wellington), 66 Km, 1h 57m 23s
MM9 – Robert Braszell (Ballarat-Sebastopol), 66 Km, 2h 10m 10s
MM10 – Tommy Gray (Footscray), 66 Km, 2h 18m, 51s
Elite Men – Conor Murtagh (Brunswick), 122 Km, 2h 58m 14s
Elite Women – Sarah Gigante (Brunswick), 86 Km, 2h 45m 00s

Event partner:
OSCAR’S Hotel and Cafe Bar
Located in the Ballarat CBD, OSCAR’S offer a wide range of accommodation
which includes FREE off street car parking and wi-fi for every room.
OSCAR’S is also your one stop place for breakfast, lunch and dinner.

COMPETITOR OFFER: 10% off accommodation
for competitors in the 2018 Victorian Road Cycling Championships
on Friday 12th, Saturday 13th and Sunday 14th October.
That extra bit of luxury that OSCAR’S offer, could just be the difference on race day! 

18 Doveton Street South, Ballarat Central
tel. 5331 1451 

https://www.oscarshotel.com.au

CV 2018 Rpad Champs - Oscar's poster

Race day registration:
Eureka Cycling clubrooms, Lake Learmonth foreshore, Learmonth
Learmonth is 20 kilometres northwest of Ballarat

Hosts:
Ballarat Sebastopol Cycling Club
Eureka Cycling

Schedule of events:

Saturday 13th – Time Trials - commencing at 9:00 AM
*time trial circuit is approximately one kilometre east of the club rooms

Categories / distances: ALL categories are competing on a 20 Km course

Cycling VICTORIA 2018 Road State Championships 20 km Time Trial

Sunday 14th – Road Races - commencing at 8:30 AM
*start/finish line is approximately one kilometre south of the club rooms

Categories / distances:

Elite Men122 Km map: CV Champs Men Elite

Men Masters 1 – 2102 Km map: CV Champs MM 1-2

Elite WomenMen Masters 3 – 5Women Masters 1 – 586 Km map: CV Champs 86 Km RR

Men Masters 6 – 10Women Masters 6 – 1066 Km map: CV Champs 66 Km RR

Paracycling, 56 Km map: CV Champs Paracycling

 

Facilities:

Dedicated male and female change rooms, including showers and toilets
Kitchen

Please note that a “rolling” morning/afternoon tea will be available at the club rooms on Saturday and Sunday – gold coin purchase

Soft drinks and bottled water are available for purchase

Potable tap water is available at the venue

Coffee Van:
Sunday 14th October ONLY
Hot drinks and FOOD available for purchase
Le Peche Gourmand – fine French patisserie
http://www.lepechegourmand.com.au
Coffee Shop location: 69a Albert Street, Creswick (drop in on your way home from the event…)

 

 Oscar's logo

 

CV 2018 Road Champs - Oscar's slide

Cycling Victoria

Congratulations Alaya and Shallan – Junior Female Cyclist grantees for 2018

Congratulations Alaya and Shallan – Junior Female Cyclist grantees for 2018

2018 Junior Female Cyclist Support Program

GRANTEES ANNOUNCED

Alaya-Shallan

EVCC Junior Female Cyclist - slide

Sunday 16th September 2018

More than thirty guests assembled at Oscar’s Hotel for the official presentation of the 2018 Junior Female Cyclist Support Grant Program.

2018 marks the tenth anniversary of the formation of the Eureka Veterans Cycling Club.  The club was formed to provide an avenue for mature riders to race competitively.
The primary roles of the club are to:
– provide a safe and engaging social environment

– present a racing product which offers a variety of challenges

– grow the club

– positively contribute to the local community

Club Vice President – Dean Wells – announced that KREHALON Australia had uniting with Eureka Cycling to increase the scope of the 2018 grant.

Earlier this year, Jonathon Delaney from KREHALON Australia, discussed the lack of sponsorship available for female cyclists with the Eureka Cycling President – John Faulkner.
Frustratingly, the lack of support is prevalent at all levels, across every cycling discipline, both domestically and internationally.  It has led to lower participation rates of females in cycling.  This is also quite obvious in the veterans cycling ranks.
From that conversation between the two Johns, the idea of the Junior Female Cyclist Support Grant Program was born.

Simply, Eureka Cycling wish to contribute, to the future development of the sport of cycling.  In particular, the club will provide monetary support to promote junior female cycling and to assist the chosen athletes to compete, develop and realise their potential.
Guest speaker – Melissa Burgoyne – spoke about her journey in sport through swimming, triathlon and now cycling.  Melissa’s words of encouragement to the girls were both inspiring and well received.

The recipients of the 2018 Junior Female Cyclist Support Grant are? Shallan Pompe and Alaya Humber.  Each of the grantees received a cheque for $500.
*Interestingly, both Shallan and Alaya followed a younger sibling into the world of cycling.

 

Photo: Alaya and Shallan at the grantee presentation with Eureka Cycling President – John Faulkner and Vice President – Dean Wells

_MG_7959 small

 

Shallan

Shallan races BMX and is a member of Ballarat Sebastopol Cycling Club.  Shallan has been riding BMX for about 7 1/2 years.
In 2017 Shallan finished high in two categories of the BMX Victorian State Series: with third place in the 14 year old girl and fourth place in the Super Class Ladies

Shallan and her brother Damon, are both members of the Twisted Concepts BMX team, which is based in the United Kingdom!
Shallan is a role model at the BMX club.  The younger kids look up to her because she spends time with them and helps them with their craft.  Also, she is a pretty mean BMX racer!

Off the BMX track, Shallan has been identified by her school as a leader.  She travelled as a school ambassador, with other students to China during the year.
Due to illness, Shallan has missed some races during 2018, however, she is aiming at the Victorian BMX – State Championships which are being staged in Warrnambool in November.

Alaya

Alaya is relatively new to cycling.  She has quickly made an impact and is a member of the same clubs as her sister Iesha.  The sisters are members of Rode Rage and compete in Human Powered Vehicle events.  They are also a members of Ballarat Sebastopol Cycling Club and compete in track cycling and road cycling.

Both Alaya and Iesha are a members of the Sovereign Hill – Track Cycling Program.
In Alaya’s short track career – under the tutelage of coach Damien Keirl – she has already claimed a number of podium results.
Gym work accounts for 50% of a track rider’s preparation and Alaya is currently powerlifting around the National record for her division.
Coach Keirl has indicated that an attempt on the record could very well be on Alaya’s horizon.

Alaya has been identified as a leader by her school and has been performing as a Teacher’s Assistant.  She takes Year 7 students for their sports program. Alaya is currently training towards the Victorian Track Championships which are being staged in Melbourne in December.

 

Eureka Cycling and KREHALON Australia will be following the girl’s exploits as they continue with their cycling journey.

 

EVCC Junior Female Cyclist - poster

Page 2 of 311234567...2030...Last »

Recent Comments

    Race Archives

    Login Form