Archive for the News Category

August 27, 2017 – EUROPA W.A.R.S. round 9 – Waubra, 45 km Team Time Trial handicap

EUROPA W.A.R.S. – 27 August 2017

Winter Aggregate Race Series
round 9

Waubra – 45 km, Team Time Trial handicap

EVCC 2017 WARS rd 9 poster

Race Of The Century

TEAM TIME TRIAL DECIDES W.A.R.S.

Jeremy Humber wins the EUROPA Cafe 2017 Winter Aggregate Race Series

Waubra “out and back” course lauded by lightweight riders and condemned by heavyset riders

It was billed as the “Race of the Century” and it certainly lived up to expectations as a handful of competitors tried their hand at the Team Time Trial craft.  The sun was shining and the south wind was cold and strong, all in all it was a perfect day for what could best be described as a “silent handicap”.

The format for the Team Time Trial is shrouded in mystery and only known to a chosen few…
Teams are made up of riders with similar ability and they are allocated a handicap mark.  Teams are set off at two minute intervals, however they are racing blindly because the handicap marks are only announced post race.

Jeremy Humber, Brian Ure and Dean Wells shared the lead in the Winter Aggregate Race Series going into the final round.
With the outcome still in the balance, the Handicapper for the day – Pete Livitsanis – needed to ensure that each of the challengers was in a different team and had a fair and equitable opportunity to take out the title.  Enough riders to make up three teams had arrived at the club rooms.
The winning team on the day would herald the overall winner of the EUROPA Cafe 2017 W.A.R.S.
Importantly, each rider that registered to race had been racing consistently throughout winter and was in good form.

Brian Ure and his merry band were the first team to ride off into the teeth of the wind.  Ably assisted by James Gretton, Kevin Lee and James Knipe, Ure took up the responsibility of keeping the pace high.  Knipe played the captain role and ensured none were dropped as they battled the wind out on course.
Team Ure maintained their lead on the road for two thirds of the race before being caught.  They ploughed on through the wind after being passed because in this format of racing the race isn’t over until the stopwatch says so.

Jeremy Humber was in the second batch of riders away.  Mark O’Callaghan, Peter Livitsanis and Danny Whelan made up the quartet and soon settled into good rotations.
The team which protected its riders best would do well in the windy conditions.  With such an evenly matched bunch, Humber was not required to shoulder the load.  Each man worked his turns and they steadily ticked off the metres to Ure’s team out ahead of them.
Claiming the lead on the road with a third of the race remaining they knew their best chance of winning was to stay clear of Team Wells for as long as possible.
The catch came with just five kilometres remaining.  Team Wells team raced past after cresting the last climb.  O’Callaghan was having none of that and he put the afterburners on and towed his team back past Team Wells.  That effort was short lived and the Scratch riders again powered past.
Team Humber regrouped and chased hard down the straight to limit their losses – crossing the line less than a minute after Team Wells.

The reigning TTT Champions were reunited for the 2017 edition of the race out to Black Bottom Road (and back).  Dean Wells, Rick Calvert and Tony Mirabella had stormed around the course in 2016 and they were confident of big things again, although Calvert was heard to say ‘Please be gentle’.
From the gun Wells took up the lead and quickly set about controlling the pace.  In almost a carbon copy of the previous year Wells accepted most of the workload, Mirabella rotated through to share the effort and Calvert chased wheels and hung on with grim determination whilst reigning in his overexcited partners.
Team Wells’s confidence grew when they saw the other teams not far from the turnaround point.  The long climb up Mt Misery suited them and they passed Team Ure near Waubra knowing that they still had to create a sizeable gap.
Nearing Addington and the confidence in Team Wells was starting to erode.  Team Humber were still 500 metres ahead with just 8 kilometres remaining.  Team Wells needed to make the catch and put at least one minute into them to be in with a chance of winning.

Up the Edmonston Road climb and the gap closed rapidly under the urging of Mirabella.  Over the crest and they quickly passed Team Humber with less than 6 kilometres of tarmac to decide their fate.  Then “The O’Callaghan Intervention” occurred.

Team Wells drew ahead again and worked hard to the finish line trying to open the gap. Over to the judge for the final results…

Team Ure: Race Time 1:24:02, minus Handicap 9:00:00, equals 1:15:02
Team Humber: Race Time 1:19:02, minus Handicap 6:00:00, equals 1:13:02
Team Wells: Race Time 1:13:15, minus Handicap “zero”, equals 1:13:15

Team Humber win the day by a mere 13 seconds and it is fair to say that “The O’Callaghan Intervention” was the decisive play on the day.

Thank you to Kath and Jason at EUROPA Cafe for sponsoring the 2017 W.A.R.S.

Congratulations and thank you to everyone of the 47 people who were involved in the series, especially Jeremy Humber, Kevin Lee, Mark O’Callaghan and Danny Whelan who participated in EVERY round.

EUROPA Cafe
411 Sturt Street, Ballarat Central

All day breakfasts
Functions – Licensed

EVCC 2017 W.A.R.S. end of comp

August 20, 2017 – EUROPA W.A.R.S. round 8 – Mt Misery reverse, 46 km graded scratch

EUROPA W.A.R.S. – 20 August 2017

Winter Aggregate Race Series
round 8

Mount Misery reverse – 46 km, graded scratch

EVCC 2017 WARS rd 8 poster

No change at the top

Three grades contested round 8 of the Europa Cafe W.A.R.S. on a cool sunny day.  Barely a breath of wind touched upon the circuit as the riders raced around Mt Misery in clockwise direction.

C Grade was a one act affair with Terry Collie dominating from start to finish in what amounted to a time trial.
With little assistance on offer, Collie settled into an easy rhythm and set about enjoying the sunshine.  The B Grade race caught up with Collie halfway around the circuit and try as he might he could not get clear of them.  The Referee paid close attention to this situation, however there were no protests at the end of the race and so Collie was not disqualified nor relegated to last place.
Collie coasted home for a comfortable win.

B Grade had the largest field of the day and welcomed back Duncan Bates.  Ralph Gretton and Kevin Lee both stepped up in grade, however all attention was focused on Jeremy Humber who has been in superb form all winter.
Stephen Biram was the main agitator and tried the odd break, however the group was evenly matched which made the few aggressive moves hard to stick.  With that, Biram set about whistling to upset his rivals.
Mark O’Callaghan chatted the whole way round, finding the often sedate pace easy to cope with.
Dan Whelan played his normal card out front and Pete Livitsanis bided his time waiting for the right break to follow.
Bob Morley flatted with a third of the race remaining which was greeted with sighs of relief as he was favored amongst the group to take the win.

With no one able to break clear a bunch sprint would decide the outcome.
Humber went way too early and O’Callaghan followed soon after with the game winning sprint.  Ralph Gretton came out of the pack and momentarily loomed as a threat, however O’Callaghan had created the winning space and took the victory.
Kevin Lee was impressive finding his way into third place passing many tiring riders.

A Grade fielded arguably the Eureka club’s top three sprinters in Matthew Ayres, Jason Birch and Jim Crumpler.  Against such a line up Tony Mirabella and Dean Wells would need to make the race hard and attack on the hills.
The first third of the race resembled a team time trial with each rider rotating through and the pace kept high.  Mirabella was fresh off a placing in an inter-club event the day before and didn’t have his normal attacking legs.  No such issue for Wells who attacked mid race and opened a small gap.

Mirabella ramped the pace up on the early parts of the Mt Misery climb, however he couldn’t drop the sprinters and the group reformed soon after.  Wells tried more attacks, however he was unable to sustain enough pressure to open gap.  The sprinters proved too strong to be dropped on the climbs and turning back onto the home straight a sprint finish looked to be the order of the day.

A few futile attacks by Wells in the last few kilometres were reeled back in by the sprinters before Crumpler went into the dirt and launched his sprint.  Birch and Ayres responded quickly with Mirabella out wide.
Crumpler packed too much punch in the end, claiming a narrow win from Birch.

Results -
C Grade:
1st – Terry Collie
B Grade:
1st – Mark O’Callaghan
2nd – James Gretton
3rd – Kevin Lee
A Grade:
1st – Jim Crumpler
2nd – Jason Birch
3rd – Matt Ayres

EUROPA Cafe
411 Sturt Street, Ballarat Central
All day breakfasts
Functions – Licensed

EVCC 2017 WARS after 8 rounds

August 13, 2017 – Victorian Road Race – State Championships – Mount Misery

August 13, 2017 – Victorian Road Race – State Championships – Mount Misery

2017 Victorian Championships

- ROAD RACE – 

at Learmonth on Sunday 13th August

State Road Race Championships poster

VVCC 2017 Road Race start list

VVCC 2017 Road Race start list

The Road Race State Championships were held in near perfect (for winter) cycling conditions.  The day started out with Learmonth enveloped in fog, however by race start time the fog had been blown away and sunshine streamed down upon the riders.

Division A were the first to be issued orders and set underway on their 85 km race.  A flurry of aggressive attacks soon had riders struggling and by the second lap pain was being dished out left, right and centre.
Nick Squillari (Geelong & Surf Coast) spent a long time off the front time trialling away happily to himself.  Eventually reeled back in, this just enabled the riders to resume attacking.
Tim Canny (Eureka) launched an attack the second time down Langi Kal Kal Road and had many riders looking at each other to see who would respond. Eventually he too was brought back into the fold.
With around twenty kilometres remaining a race defining break was made – Geelong & Surf Coast riders David Newett and Brad Haskell got off the front and were joined by Eureka rider Tony Mirabella.  Tony used his local knowledge to guide the Geelong riders through the next ten kilometres and they opened a significant gap.  Cresting the Weatherboard climb the three knew they had the race in the bag.  Their gap was nearly 800 metres and the chasers were at the bottom of the hill!
Down to the finish line and the Geelong riders played a terrific one-two on Mirabella to claim the quinella.  They finished 30 seconds clear of the remaining pack who fought out a tight sprint for fourth place.

Results Men A:
1st – David Newett (Geelong & Surf Coast) in 2h 10m 41s, ave. 39 kph
2nd – Brad Haskett (Geelong & Surf Coast)
3rd – Tony Mirabella (Eureka)
4th – Peter Howard (Eastern)
5th – Tim Canny (Eureka)
6th – Josh McMinn (Warrnambool)
7th – Steve Baxter (Northern)
8th – David Boonzaayer (Hume)
9th – Darren Roberts (Northern)
10th – Michael Borowski (Northern)
18 riders started

Division B road off at a sedate pace and enjoyed their Sunday morning ride knowing that 85 km was going to mean hurt box.
Craig Harvey (Northern) showed the way early and during the middle of the race and in the back half of the race.  Kudos to Craig for a brilliant ride shouldering almost all the responsibility out on course and still being there at the end!

The first effort of the day came at the turn off Black Bottom Road.  Dean Wells (Eureka) had clued Ian Amsden (Geelong & Surf Coast) and Harvey into what lay ahead – narrow road and cross wind.?  Turning onto Ercildoune Road the three put the hammer down (relatively speaking) and the race into the gutter.  The three swapped turns and were rewarded by dislodging four riders out the back.
The pace backed off again and turning back towards Addington for the second lap Rick Buckwell (Geelong & Surf Coast) rode off the front and kept going.  With no impetus in the chase, Buckwell was soon 300 metres off the front, albeit with 40 kilometres remaining.?  Through the neutralised section for the second time and Scott Blade rolled to the front and gave chase.  This extraordinarily long unassisted effort almost bridged the gap to Buckwell, but once again he opened his gap.  Scott Riddell (Northern) punctured at this stage and just ten riders remained in the hunt.

Back to the nasty crosswind section on Ercildoune Road and Wells and Harvey once again put the race in the gutter.  No rider was shelved this time and Tom McDonough (Northern) used the effort as a springboard to jump across to Buckwell.  The group soon reformed and McDonough launched away shortly after.
With 15 kilometres remaining, the riders were in management mode.  No concerted effort to real McDonough back in, but he always just one hundred metres in front.
The turn back onto the Weatherboard climb had most riders struggling.  McDonough was caught and just four kilometres remained.
Racing past the Edmonston Road section and a touch of wheels saw Justin Foster (Northern) come down – to be confirmed that it was Justin.  Amsden pulled up immediately to check on the fallen rider and just eight riders remained with 2 kilometres to go.
Blade found himself in front with one kilometre remaining, closing to 500 metres he swung wide to the right to try and get a short sit, but Wells used this as his chance to attack.  Blade quickly chased and caught Wells, setting it up for the riders behind and Rob Southern (Geelong & Surf Coast) came over the top only to be passed nearing the line by Luke Medhurst (Northern).
Medhurst probably spent all of ten metres on the front all day – but they were the most important metres!

Results Men B:
1st – Luke Medhurst (Northern) in 2h 27m 3s, ave. 34.7 kph
2nd – Rob Southern (Geelong & Surf Coast)
3rd – Scott Blade (Northern)
4th – Nick Brown (Geelong & Surf Coast)
5th – Dean Wells (Eureka)
6th – Tom McDonough (Northern)
7th – Rick Buckwell (Geelong & Surf Coast)
8th – Craig Harvey (Northern)
15 riders started

Division C was the hammer bunch.  Just 46 kilometres to decide the State Champion, this division was full of quality riders who could probably have easily coped with another 20 kilometres of racing.
A short race means a tough race!  Geelong & Surf Coast rider Paul Retake was the biggest agitator on the day and fellow GSCCC rider Kane Airey provided great back up to his efforts.

Thirteen riders were still in with a show as they charged over Weatherboard and race towards the finish.  Some erratic riding saw some riders back out of the contest – content to not be knocked from their bikes.  The rest powered to the line and seven riders fought out the tight sprint with Colin Morris (Northern) taking the win ahead of John Short (Northern) and Matt Ayres (Eureka).

Curiously, Ayres was disqualified post race.  No further comment will be made on that decision at this time.

Results Men C:
1st – Colin Morris (Northern) in 1h 19m 48s, ave. 34.6 kph
2nd – John Short (Northern)
3rd – Paul Rettke (Geelong & Surf Coast)
4th – Oliver Reid (Northern)
5th – Roger Cronk (Geelong & Surf Coast)
6th – Damian Luppino (Colac)
7th – Michael Hartman (Northern)
8th – Gavin O’Brien (Colac)
9th – Kane Airey (Geelong & Surf Coast)
10th – John Hasouras (Northern)
17 riders started

Division D race over 46 kilometres and the event was highlighted by a mid race breakaway that literally rode away with the race.
This was a joint race in that the Women A Grade event was competing concurrently.

Just 13 kilometres into the race and Dan Whelan (Eureka) rode off the front nearing the highpoint on the circuit.  Fellow Eureka rider Jeremy Humber saw this as an opportunity and attacked from the bunch with Anthony Plummer (Hume) and Nigel Pearson (Geelong & Surf Coast).  The three crossed to Whelan and the days’ break was set to fly.

Back in the bunch and riders were issuing chase instructions, but no one was actioning them with any effect.  The Eureka riders were more than happy that two members of their club were up ahead and the female riders couldn’t be coerced into helping the chase…’Ummm, we have our own race to ride!’

The breakaway extended its lead and by the turn off Black Bottom Road were well over one minute ahead.  They worked together well and pressed the advantage.  The chase group were losing riders and any chance of catching the leaders – at least one male rider was becoming frustrated with his own club members!

Up ahead and it was all plain sailing for Humber, Pearson, Plummer and Whelan.  They raced over Weatherboard with close to a two minute advantage.
Now for the fun and games.  Friends became foe and the pace ramped up for the sprint.  Plummer and Humber cleared out from their cohorts with Plummer prevailing.

The pack came over the ridge some two minutes later.  A sprint finish for the Women A Grade medal saw Rebecca Luppino weave her way through the pack and narrowly claim the gold ahead of Amanda Hosking in what was the closest finish of any grade all day!

Results Men D:
1st – Anthony Plummer (Hume) in 1h 20m 13s, ave. 34.4 kph
2nd – Jeremy Humber (Eureka)
3rd – Nigel Pearson (Geelong & Surf Coast)
4th – Dan Whelan (Eureka)
5th – James Gretton (Eureka)
6th – Bob Morley (Eureka)
7th – Vincent Haveaux (Geelong & Surf Coast)
8th – Paul Beasley (Geelong & Surf Coast)
9th – Nick Nomikos (Northern)
10th – James Burzacott (Eureka)

Results Women A:
1st – Rebecca Luppino (Colac) in 1h 22m 42s, ave. 33.4 kph
2nd – Amanda Hosking (Geelong & Surf Coast)

24 riders contested the concurrent event

Division E saw a small field dominated by Eureka riders tackle the 46 kilometre Mount Misery circuit – well everyone tackled it today…
This was a joint race in that the Women B Grade event was competing concurrently.

The Eureka riders used their knowledge of the course to put their few opponents into the hurt box and the race became a training ride of sorts, with medals for everyone at the end.
Eureka riders Brian Ure and Dan Crook cleared out as the finish line loomed with Ure blasting away for the win.
Jude Jonasson rode to the gold medal in the Women B event, finishing within a minute of the men…in her first road bike ride in close to six weeks (lots of moutain biking though!).

Results Men E:
1st – Brian Ure (Eureka) in 1h 24m 24s, ave. 32.7 kph
2nd – Dan Crook (Eureka)
3rd – Kevin Lee (Eureka)
4th – Vince Sinni (Northern)

Result Women B:
1st – Jude Jonasson (Eureka) in 1h 25m 22s, ave. 32.3 kph

7 riders contested the concurrent event

Division F was the last group to ride away.
This was a joint race in that the Women C Grade event was competing concurrently.

The strengthening wind soon smashed the pack apart and individual time trials became the order of the day as other riders abandoned.
Gavin Gamble (Geelong & Surf Coast) won in a canter.
Second across the line was Jo Read (Northern) taking the gold in the Women C event.

Results Men F: 1st – Gavin Gamble (Geelong & Surf Coast) in 1h 33m 24s, ave. 29.6 kph
2nd – Ian Buckingham (Northern)
3rd – Ron Stranks (Eastern)

Results Women C:
1st – Jo Read (Northern) in 1h 38m 15s, ave. 28.1 kph
2nd – Meredith Kelly-Smith (Northern)
3rd – Susan Williams (Eastern)

6 riders contested the concurrent event – however ONLY 3 riders achieved electronic timing results.  Gold, Silver, Bronze medals were awarded in both divisions, however another rider on the day was disqualified for not achieving an electronic timing result – curious.

Eureka Cycling wish to thank all the wonderful volunteers who helped make this day a success.  Without this small army, we cannot achieve big things.
Many thanks also to those who donated the use of their vehicles and equipment for the day.
Of course we must also thank all the Eureka family and friends who produced the food which we ate after the event and Salvatore Regional Butcher and Mal Rock for supplying the raffle prizes.

New sponsor – Southern Cross Business Machines were kind enough to donate their printing services which produced the Official Program and the mini posters which we gave to the medal winners as a memento of their achievement.

Thank you to Julie from Bean Me Up – Mobile Espresso for setting up early in the compound and making some fantastic coffee.

And finally, to all the riders who participated today.  Thank you for coming out to Learmonth and racing with us today.
A special mention to Northern Cycling and Geelong & Surf Coast for entering the largest number of riders in the 2017 Road Race – State Championships.

Event organiser: Victorian Veterans Cycling Council

State Championship events sponsor: KREHALON Australia

Event details: Graded Scratch racing

Distances: Mens A and B grades, 85 km
Mens C, D, E, F grades, 46 km
Womens A, B, C grades, 46 km

Race start times: Racing commences from 10 AM onwards.
Grades will be released at intervals.

Host club: EUREKA Cycling

Registration: 9 AM to 9:30 AM

Venue: EUREKA Cycling and Lake Learmonth Yacht Club 
Lake Learmonth, east foreshore

Host club EUREKA Cycling invite all race participants to the club rooms which are located on the east foreshore of Lake Learmonth.

Change rooms:  Male and female change areas, including toilets and showers are available.

Coffee van: Bean Me Up will be present on site before the event.

Medal presentations:  Post race the official VVCC presentations will take place inside the club rooms.

Food and drink:  FREE tea, coffee and food will be available inside the club rooms after the races.
Soft drinks will be available for purchase.

Raffle:  Raffle tickets will be available for purchase throughout the morning.
Draws will be conducted after the presentations.

Circuit maps

download your own copies

VVCC 2017 Road Race State Champs 85 km map

VVCC 2017 Road Race State Champs 46 km map

Mens events – A and B grades, distance 85 km

VVCC 2017 Road Race State Champs 85 km map

Mens events – C, D, E and F grades, distance 46 km
Womens events – A, B and C grades, distance 46 km

VVCC 2017 Road race State Champs 46 km map

EVENT SPONSOR:

krehalon K logo

krehalon logo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

EUREKA cycling riders Brian Ure and Jeremy Humber all smiles
after participating in glorious winter racing
and being rewarded with medals for their efforts.

August 6, 2017 – EUROPA W.A.R.S. round 7 – Windmill / Mt Beckworth, 55 km handicap

August 6, 2017 – EUROPA W.A.R.S. round 7 – Windmill / Mt Beckworth, 55 km handicap

EUROPA W.A.R.S. – 6 August 2017

Winter Aggregate Race Series
round 7

Windmill / Mount Beckworth – 55 km, handicap

EVCC 2017 WARS rd 7 poster

The Winter’s Tale

Apollo’s angry, and the heavens themselves
Do strike at my injustice.
- Leontes

A group of enthusiastic riders assembled at the Eureka clubrooms on a true winters’ day.

The *planned Graded Scratch races were changed to a Handicap due to low numbers – which also meant that handicap points would be issued for round 7 of the W.A.R.S.

Would a new challenger emerge?
Or, would one of the high ranked riders seal the aggregate win with a dashing display?

Anything was possible and only the hardest, most committed riders (or riders who should be committed…) were about to ply their trade in the appalling conditions.
Some say it was the worst weather they had ever seen.  All agreed that it was one of their toughest days out on the bike.
West north west wind which brought the rain straight into the riders’ faces as they battled up towards the turnaround…but that’s not how the story started…

Terry Collie was the lone Limit rider – away at 25 minutes.  It wasn’t raining at the start of the race, yet Terry would be the first to see how his body held up in the “feels like” minus 4 degrees temperature.
At best, Terry’s blubber/fat protection is paper like.  Could he hold off long enough in his solo raid?

The formidable 15 minute group included last weeks’ GP Doug Garley victor Kevin Lee, as well as James Knipe, James Gretton and Roger McMillan who was still sporting the scars of his crash from the previous week.  The smart money was on this group providing the days’ winner.

At 10 minutes, Bob Morley had assembled an impressive unit who stood the best chance of upsetting the betting market.
Brian Ure has been getting stronger with each race, Mark O’Callaghan was fresh after a short break and Peter Livitsanis would be sheltering amongst the larger lads and barking instructions the whole while.

Second Scratch saw the return of Matt Ayres who was attempting to climb back to the top of the W.A.R.S. table.
Jeremy Humber would ride with Ayres.  He too was planning to reassert his control over the winter aggregate.  Their plans went awry when Humber flatted inside the first two kilometres, leaving Ayres to time trial his way around the circuit.

The lone Scratch rider was Tony Mirabella.  On paper the 3 minute gap to the Second Scratch riders looked tough – that was also the reality as Tony went into time trial mode and attempted to cross the gap.

The sleety rain came mid race – out front and Collie had already been claimed by Knipe and Lee.  They had lost Gretton to a puncture and McMillan had been left in their wake.

Knipe and Lee were making every post a winner and the Morley group were not making any inroads.  In fact, behind the leading duo the race was in stasis – Ayres wasn’t making any ground and neither was Mirabella.

At the turnaround Knipe and Lee were still commanding almost their entire five minute advantage over the Morley group.  Passing the chase bunch as the roared downhill and downwind the leading duo could almost be seen to break out in smiles, for victory beckoned.

And so it would pass that after a long battle in freezing conditions, the rain would cease let our warriors sprint in clearing conditions.
With the time gaps between groups seemingly suspended, Knipe and Lee turned into Donovans Road with a massive margin.

Down to the wire and our dynamic pair sprinted towards the soggy chequered flag with Knipe taking the win over Lee.
Almost four minutes behind, the chase bunch were now racing for the minor places.  Ure proved to be too strong in that battle, taking third ahead of O’Callaghan and Morley.
A few minutes later and Ayres came into view – completing his individual time trial and claiming Fastest Time.

Impressive rides all round and fantastic efforts by the marshals and officials who also braved the weather.

Results:
1st – James Knipe (15 min)
2nd – Kevin Lee (15 min)
3rd – Brian Ure (10 min)
4th – Bob Morley (10 min)
5th – Mark O’Callgahan (10 min)
Fastest Time – Matt Ayres (3min) in 1h 36m 10s ave. 34.2 kph

*Ironically, this race was originally a gazetted as a handicap when the 2017 racing calendar was created.
Then it was changed to Graded Scratch racing when EUREKA Cycling were given the honour of hosting the Road Race – State Championships.
The idea was that the local riders would get a chance to freshen up on their scratch racing skills before the Championships (also Graded Scratch races).

EUROPA Cafe
411 Sturt Street, Ballarat Central
All day breakfasts
Functions – Licensed

EVCC 2017 WARS after 7 rounds

Page 4 of 22« First...234567...20...Last »

Recent Comments

    Race Archives

    Login Form