Archive for the Open and Major Race archive Category

Easter weekend – 2018 Australian Veteran Cycling Championships – Maryborough

Easter weekend – 2018 Australian Veteran Cycling Championships – Maryborough

 Easter weekend
31 March – 2 April 2018

Australian Veteran Cycling Championships

Maryborough, Victoria

AVCC 2018 championships - poster

Age Based racing

‘Just remember, when you’re over the hill, you begin to pick up speed’
- Charles M Schulz

The 2018 Australian Veteran Cycling Championships were staged over the Easter long weekend in Maryborough, Victoria.  This report is written with a distinctly Team EUREKA slant, however we will recognise the significant efforts of other medal winners as well.

As with most years, some events had low numbers and some events had reasonable numbers.  To combat low entries in criteriums and road race events, Age Groups are combined until at least six riders are formed.  This can lead to interesting racing with up to four age groups contesting for four sets of medals in just the one race.
The merits of the Age Group system will continue to be debated, but for now, this is the format and we can celebrate the accomplishments of the many who contested the events.

Saturday 31st March – Individual Time Trial

Perfect conditions greeted the riders for the time trial.  Sun, no wind and temperature in the low 20s.  The first rider to compete at the Championships was Eureka’s very own Craig Lee (35-39 Male).
Riders started at one minute intervals and it wasn’t long before Stephen Lane (Northern Cycling) was breathing down Lee’s neck.
The third rider away was James Ogilvie (Eastern) who under the guidance of Lane recently rode the TRACK 1 hour and now holds the World Masters – record!  Ogilvie was just bike lengths away from Lane at the finish and now has an Australian Time Trial title to his name after averaging 48.352 Kph!

The next Eureka competitor away was Ralph Jones (aka James Gretton).  His time made him the sixth fastest veteran Time Triallist in Australia…until the seventh rider started…
Gretton competed in the 45-49 Male age group and Team EUREKA had four of the six riders entered.
Jeremy Vanderklift, Peter Gunston and Matthew Bowman completed the Team EUREKA line up.

Bowman won the SILVER medal for his efforts and finished just 25 seconds behind Justin Hogan (Eastern).  Bowman ranked 9th overall out of the 65 competitors (male and female) who contested the Time Trial.

Gary Beazley and Stephen Biram both contested the 55-59 Male age group, but were no match for Southern Districts (South Australia) rider Michael Davies who recorded the fourth fastest Time Trial all day – behind Ogilvie and Lane (35-39 M) and Eastern’s Troy Drinan (40-44 M).

No EUREKA riders in the female events this year, however Emily May (ACT Vets) who is new to road cycling won the first of THREE (35-39 Female) gold medals for the weekend and ranked fourth fastest out the 17 female riders.
The brilliant Anna Davis (Northern) won gold in the 50-54 Female age group and her 42.02 Kph ranked her 16th overall for the day!!

Davis and Ogilvie each received a Mockridge Championship Jersey, trophies and prize money, on top of their Age Group awards.
*There is video footage of Davis donning one jersey on her torso and the other upside down on her legs…such fun!

Unfortunately the MyLaps timing system failed to upload to the website.  AVCC officials had to photograph the results and post them on the net.

Sunday 1st April – Criterium

Near perfect weather again, with cloud cover and only a light breeze.  The temperature started in the mid teens and reached the mid 20s by the end of the day as the clouds drifted away.

The first event of the day saw the combined 35-39 and 40-44 Male age groups race.
Four scratchings reduced the field to just five riders and what could have been a great spectacle only ended up showcasing the issues with Age Group racing.

Stephen Lane took off from the start and the field imploded within minutes.  EUREKA’s Craig Lee united with Mathew Grealy (Central).  Tim Bennet (Geelong) was somewhere up ahead chasing Lane and EUREKA’s Duncan Bates was somewhere out the back.
To add to frustration, the MyLaps system registered ridiculous times for the first lap and raised further questions about the current software version.

The 45-49 Male event fielded the complete podium from 2017 and the race was on from the start.  Team EUREKA fielded four of the 10 riders.
Craig Feely (Southern Districts, S.A.) won the event in 2017 and exploded from the start with Eureka’s Dean Wells leading the chase pack.  James Gretton took over the pacemaking once Feely was caught and time trialled on the front for a lap.

The pace was high and Geelong and Surf Coast rider Kane Airey was one of the early antagonists.  Gary Smith (also Southern Districts) reacted to many of the early attacks, while Scott Riddell (Northern) and Alex Randall (Eastern) helped keep the pace strong.
The high pace and constant attacks was too much for Gretton who eased out after 12 minutes, having sacrificed his Easter Sunday for Team EUREKA.

Mid race and Randall broke away from the pack.  Airey and Riddell waited half a lap then crossed to the leader.  Airey dropped back to the chasing pack after a few laps.
Eureka’s Peter Gunston gave a few efforts on the front chasing, before he too exited the race.  Matt Bowman put in some long efforts on the front which had everyone scrambling for wheels, but the two leaders were strong and had extended their lead to 30 seconds.

Nearing the end of the race and the chase bunch was being tactical with some riders just happy to race for the bronze medal.  The leaders had slowed, however the surging in the chase bunch meant they were always just around the corner.
Bowman started putting in some longer efforts which saw the chase group lose more riders.  Try as he might, Bowman could not get much help from the others in the bunch.  With half a lap remaining he buried himself and all of a sudden the leaders were within 200 metres.

Randall knew Riddell was strong in the sprint, so the two had started playing cat and mouse.  The chasers closed but Riddell blasted away to the gold medal long before contact was ever made.  Randall hanging on for a worthy silver and a four way sprint saw Smith take the bronze.

The next Team EUREKA riders out on course were Stephen Biram, Tony Mirabella and James Knipe in the 55-59 Male event.
Biram had a bad day and turned it into a training ride.  Mirabella and Knipe had a battle royale with the Knipe Rider taking bragging rights over the Italian Stallion.

Lindsay Burgoyne WON gold in his race, which was a combined 60-64 and 65-69 Male event.
Burgoyne was often on the front of the pack leading the chase on the two riders who weren’t even in his event.  A big sprint finish saw Lindsay finish fourth in the combined race, yet easily earn his Australian Champion title!

Team EUREKA had two more riders compete on the day.  Terry Collie and Robert Braszell raced in the 70-74 Male event which fielded nine riders and they averaged over 38 Kph for the race!
Collie bided his time throughout, whilst Braszell was either setting the pace or leading the chase pack.

A close finish saw Braszell just miss the win by 0.183 seconds, but earn a worthy silver.

In the combined 80-84 and 85-89 Male race, Ballarat/Geelong legend Brian Long and Leendert Nieuwenhoven (S.A.) beat the younger men home…

For the Female events, nine age groups were combined into three separate races for what can only be described as a timekeeper and referees nightmare.

Monday 2nd April – Road Race

Sunny weather and a strong southerly, with temperature in the low 20s.  Four different distances were designated to the various age groups and sexes, with each race starting at the top of a hill with a tailwind and concluding in the same place after a steady climb back into the wind.  Fun times!

Team EUREKA’s first riders away were Terry Collie and Bob Braszell in the 70-74 Male race over 50 kilometres.  Eleven riders contested the event and like the previous day, Collie bided his time in the field whilst Braszell made sure the race was hard for everyone.
The climb back to the finish saw the field split, however five riders sprinted for the medals with just two seconds separating them on the line.  Braszell came within millimetres of winning and the photo finish camera was required to declare the results.  The difference in the end was just 0.009 seconds!

The next Team EUREKA rider to roll out was Belinda Burgoyne in the combined 30-34, 35-39 and 40-44 Female event over 50 kilometres.
The field blew apart, however Emily May secured her third gold medal for the weekend whilst being coached how to sprint by Peta Mullens.  Not bad when a former Australian Open Road Race Champion is giving you tips how to ride in just your fifth race ever!  Such is veterans cycling…
Burgoyne collected bronze in her event!

The 35-39 and 40-44 Male combined event saw Stephen Lane say ‘hi’ and ‘bye’ before dashing off on a solo 85 kilometre race…as you do.
Team EUREKA’s Sam Smith probably wondered what the blazes had just happened before deciding he may as well race the other guys.  Smith came to the finish with Tim Bennett (Geelong) and Richard Abel (Eastern) before sitting up to let the two older riders race for gold in their event – Abel taking the win.
David Ogilvie and Duncan Bates were the other two EUREKA riders in the combined field and both endured hellish days.

Three races over 68 kilometres were the final events staged on the day.  Team EUREKA had representatives in each event and they all faced well seasoned opposition.

Stuart Brien raced in the 50-54 Male event and certainly put himself into the race early on, when attempting to cross to a sole breakaway rider.  In “No Mans Land”, Brien soon saw the peloton go charging past as the likes of Neville Laffy (Goulburn Valley), Brad Haskett (Geelong), Martin Banfield (Central) and Phil Smith (Eastern) took up the chase.  Brien’s day did not improve…

The 55-59 Male event saw Team EUREKA’s chances headed by Tony Mirabella, with Gary Beazley, Stephen Biram and James Knipe in supporting roles.  Another Southern Districts (S.A.) in Michael Davies, joined with Northern’s Philip Bramich to make the race their own.  They streeted the field by minutes. Mirabella was in the group of five racing for bronze.

The final Team EUREKA rider to race at the carnival was Peter Kiel in the 60-64 Male event.  Kiel acquitted himself well and got into the winning breakaway with ACT rider Owain Tilley and Northern’s Kevin Russell and Trevor Coulter.  Heartbreakingly, Kiel missed a medal by just 0.015 seconds as the quartet raced across the line.

This final write up is long!  Grab a cuppa and settle down to read what is probably more exciting than most pro races in Europe…

With a staggering 23 entries, the feature race on the day was the 45-49 Male event.  Fielding the likes of Darren Roberts and Tony Giuliano (Northern), David Newett (Geelong), Hudson Crothers (Central), Craig Feely and Gary Smith (Southern Districts, S.A.), the stage was set for an epic duel…and so it was!

On a sour note, the race was marred by no less than three incidents involving vehicles connected to the event…

Team EUREKA’s Matt Bowman did not start, however six other riders did including new member Tavis Baker, Jason Birch, Robert Ellis, Greg Ley, Michael Veal and Dean Wells.
Baker was a “bit flat” after doing a 24 hour ride around Lake Wendouree from 6 PM Thursday to 6 PM Friday.  That 108 lap effort (645 km) was equally matched by his feat in raising over $10,000 for the Royal Children’s Hospital.  It was only natural that Baker would be up the front driving the pace as the peloton roared along with the tail wind early in the race.
Three different Northern riders rode off the front during the first leg out towards Dunolly – curiously, other Northern riders led the chase each time.  Most of Team EUREKA sat back in the pack watching these events unfold without exerting much effort, of course Baker was always up near the front.

Giuliano survived his stint off the front through the turn near Dunolly.  Now the race headed straight back into the wind and also onto the hills.  Wells rolled up to the front of the peloton and closed the gap to Giuliano.  He was joined by Veal and they started rolling turns.
Ellis was the next EUREKA rider on the front as everyone waited for the inevitable attacks.  Giuliano tried again and was left to dangle for a while.  Fellow Northern rider – Darren Roberts – then started to ramp the pace up, all the while being followed closely by South Australian Gary Smith.  The pair tried multiple surges on the hills, however nothing stuck.  Wells and Ley chased down the mini attacks and Baker resumed taking turns on the front.
Unfortunately Veal was unhitched during the flurry of surges – he would go on to ride the next 55 kilometres to the finish, solo…

The next turn saw the field head downhill and Geelong’s Kane Airey led the field at speed through a corner cambered so steeply it looked like a velodrome.  Up ahead the road narrowed and turned again, opening the peloton to a fierce crosswind.
Roberts and Smith continued their games, now surging and crossing from one side of the narrow road to another at speeds over 40 Kph.  Wells and Baker were both close to the front when one dive to the left pushed Wells off the road and Baker followed.  The peloton had split and the race had ignited.
Baker waited for Wells and they started to chase the second group on the road.

Northern’s Roberts, Riddell and Giuliano, David Newett (Geelong), Hudson Crothers (Central), Alex Randall (Eastern), Smith (Southern Districts, S.A.) and another two riders were in the first group and had quickly opened a hundred metre gap.
Ellis, Birch and Ley were doing their bit to drive the chase bunch of about nine riders.
Baker and Wells were still trying to catch the second group on the road.  Two chasing nine was not easy and the gap was gradually increasing until the first of three vehicle incidents occurred…

On a narrow road, with a strong crosswind and riders stretched to their limit, a trailing referee vehicle passed all the chasing riders, even though the gap to the leaders was less than 200 metres.
Hot on the official car’s tail was a medical van, which could not get past the second group and actually towed Baker and Wells along with it.  The driver of the medical vehicle even sounded the horn to alert riders to its presence.
Try as they might, the Baker and Wells could not get the driver’s attention and so they were stuck just twenty metres behind the bunch they were trying to catch.
Eventually they risked a small gap on the left side of the vehicle, caught the bunch ahead and joined in the chase.
The sudden increase in pace as Wells and Baker shot through unfortunately resulted in Ellis being lost to the bunch…he too would ride to the finish alone.

The chase continued and picked up a rider who had been dropped from the lead bunch.  A left turn had the race back on the original road from Maryborough to Dunolly and the chase bunch picked up Randall who had also dropped from the leading group.
With a tailwind the gap stayed about 300 metres wide.  One rider rallied the chase bunch and had almost everyone rotating through track turns.

The gap to the leaders still remained the same as the race worked its way back to the Dunolly turn.  Back into the headwind and the gap started reducing.
Up the hills the race continued and riders were gasping for breath everywhere.  The gap continued to narrow as the highest peak was passed, then the second vehicle incident occurred in the leading bunch when Newett clipped wheels, crashed and had his bike allegedly run over by an official vehicle.
Crothers eased out of the lead bunch to attend Newett, however other vehicles had arrived by this time and Crothers joined in with the chase bunch.

The gap eventually narrowed, then a few of the chasers who had been “sitting on”, took turns at trying to cross the final gap in the headwind.  This both broke up the group’s rhythm and put some riders to their absolute limit.
The catch was made just hundreds of metres before the turn back towards the crosswinds.
The pace ramped up again and the field of sixteen stretched out before the pace was slackened and the race compressed again.

The third vehicle incident came in the form of a car racing towards the peloton as it neared the turn onto the narrow crosswind road.
Calls went out and the leaders surged as the race went into single file.  The vehicle pulled up (still partially on the very narrow road) and the driver jumped out with his telephoto lens camera and started taking snaps…mind boggling!

The race was stretched out and on in earnest.  Wells, Airey and Ley were early casualties in the crosswind.

Three riders – Roberts, Smith and Giuliano – had opened a gap with about 15 kilometres remaining.
The chase was blowing apart as riders went into survival mode…and the gap grew.
The final turn back into the headwind meant a 6 kilometre climb to the finish.

The leaders were three, the chasers were ten…

The odds were with the chasers but only Baker and one other faced the breeze.  The gap grew.

To the finish and Giuliano didn’t try to match Smith and Roberts as they sprinted for the line.  Roberts winning gold by a few bike lengths.

One minute later the peloton appeared.  Baker eased aside as the sprint started and Birch sprinted clear to claim fourth place and provide some reward for Team EUREKA’s efforts.

 

 

Team EUREKA results:

25 Km Time Trial
bronze – Craig LEE, 35-39 Male
silver – Matthew BOWMAN, 45-49 Male
4th – Jeremy VANDERKLIFT, 45-49 Male
5th – Peter GUNSTON, 45-49 Male
6th – James GRETTON, 45-49 Male
4th – Gary BEAZLEY, 55-59 Male
6th – Steve BIRAM, 55-59 Male

Criterium 40 minutes plus 2 laps
silver – Craig LEE, 35-39 Male
bronze – Duncan BATES, 40-44 Male
5th – Dean WELLS, 45-49 Male
6th – Matthew BOWMAN, 45-49 Male
also, Peter GUNSTON, 45-49 Male
also, James GRETTON, 45-49 Male

Criterium 30 minutes plus 2 laps
6th – James KNIPE, 55-59 Male
8th – Tony MIRABELLA, 55-59 Male
9th – Steve BIRAM, 55-59 Male
gold – Lindsay BURGOYNE, 65-69 Male
silver – Robert BRASZELL, 70-74 Male
5th – Terry COLLIE, 70-74 Male

Road Race 50 Km
bronze – Belinda BURGOYNE, 35-39 Female
silver – Robert BRASZELL, 70-74 Male
8th – Terry COLLIE, 70-74 Male

Road Race 68 Km
10th – Stuart BRIEN, 50-54 Male
6th – Tony MIRABELLA, 55-59 Male
11th – Gary BEAZLEY, 55-59 Male
17th – Steve BIRAM, 55-59 Male
18th – James KNIPE, 55-59 Male
4th – Peter KIEL, 60-64 Male

Road race 86 Km
silver – Sam SMITH, 35-39 Male
7th – David OGILVIE 40-44 Male
also, Duncan BATES, 40-44 Male
4th – Jason BIRCH, 45-49 Male
12th – Tavis BAKER, 45-49 Male
14th – Greg LEY, 45-49 Male
15th – Dean WELLS, 45-49 Male
17th – Robert ELLIS, 45-49 Male
19th – Michael VEAL, 45-49 Male

Well that is the wrap. It was a long weekend and Team EUREKA should be proud, not only of the efforts of our riders, but also for the efforts of our members who volunteered to perform corner marshal duties or acted in an official capacity.
Thank you Marika, Darwin and Paddy.  Huge applause for Lois, Bill and Terry.
A standing ovation for Eureka President John Faulkner who battled with the timing system all weekend.

February 25, 2018 – Ron Rivette Classic – Eureka Open – 56 km VVCC Open handicap, Weatherboard-Mt Misery

February 25, 2018 – Ron Rivette Classic – Eureka Open – 56 km VVCC Open handicap, Weatherboard-Mt Misery

Shane Cook Homes

Ron Rivette Classic

EVCC 2018 Ron Rivette Classic poster

Victorian Veteran Cycling Council

56 km Eureka Open

February 25th, 2018

Learmonth-Weatherboard-Addington-Waubra-Ercildoune-Weatherboard-Learmonth

EVCC 2018 Ron Rivette Classic program with start list Eureka Open - Old courseEUREKA Cycling - 2018 Open start list

Strong winds greeted the 107 riders who converged on Lake Learmonth for the first VVCC Open race of 2018.
The wind and thick cloud cover kept the “feels like” temperature hovering around a cool 6 degrees – perfect for the local riders!

Out on the road the wind devastated many groups with riders dropped from each bunch and strewn around the course.
Sixteen riders pulled out of the event and possibly 50 riders wished they had done so before venturing so far.
The dominant force today was the south easterly wind which hovered in the mid 40s and gusted up to 60 kilometres and hour.
The crosswinds were hectic and the headwinds were demoralising…

Limit set off at 38 minutes and quickly disintegrated.  The 30 minute group blew apart inside the first 20 kilometres.

The 24 minute group faired no better and split into ones and twos.

The 18 minute group lost a few riders on the climb out of Addington with the rest being picked up by the following bunches.

As with the front groups, the wind played havoc with the 16:30 minute group.  They also had a rider who had inadvertently started with them.
That rider was subsequently disqualified from the race, however not before inflicting almost as much havoc on the group as the wind.

The 15 minute group was disassembled in the first third of the race and never really recovered.

The 13 minute group was all conquering today and took home the race quinella.  This power bunch was filled with quite a few large riders who revelled in the tough windy conditions and swept all before them, literally.  They started strong and many of the big units kept the bunch powering along.  Their number dwindled, but they held off the chasing pack.

On paper the 11 minute group looked to have a good chance of rolling up the bunches ahead.  They started like rockets, however not enough riders were sharing the workload and they only chipped away at the time difference.

The 9 minute group struggled from the start and completely imploded with 50 kilometres remaining.  The remnants of the group joined in with the next bunch.

The 6:30 minute group gelled and worked together well.  They collected the odd vanquished rider and kept their work rate high.

Second Scratch started at 4 minutes and smashed each other.  A race within a race, some waited for Scratch – well what was left of Scratch – and others raced ahead.

Scratch blew apart early and three riders chased hard.  They easily recorded the fastest times on the day.
Uniting with dropped Second Scratch riders worked in their favour and they eventually collected even more Second Scratch riders.
In the sprint for Fastest Time, Darren Roberts (Northern Cycling) packed too many guns for Michael Borowski (Northern) and Tim Bennet (Geelong & Surf Coast)…however they finished three minutes down on the winner and the race had always been out of reach…

The lap of Weatherboard gave each group an opportunity to experience a strong headwind early and it certainly set the script for how the day would play out.  Those outmarker bunches were smashed and never recovered.

The 13 minute group was on the verge of self destructing with a very keen rider from the 15 minute group (missed his start) leading the way.  Rob Phillips (Eureka Cycling) soon put everything back in order and set the tone for the rest of their day – work smart and work hard.
With powerful riders such as Chris Fenech (GSCC), Grant Dawson (Eureka), Ricky Lovell (Central Victorian Vets), Andrew Rushton (Eureka) and Michael Veal (Eureka) in the bunch, the group always promised to be a threat.

The 11 minute bunch were not working anywhere near as well and found only four or five riders rotating turns.  They also started shelling riders and even though the 13 minute bunch was within reach, the chase was looking grim.
Not as grim as the 9 minute group who had few contributors before the Eureka pair of Lindsay Burgoyne and Dean Wells dropped their bunch on the run to Addington.  Too far ahead to ease up, the pair found themselves in no man’s land and quickly passing dropped riders from the groups ahead.

The race ahead saw the 13 minute group had set their sights on the 15:00 group and sweep them aside without much ado.  Hungry for more, they licked their lips as closed in on the 16:30 group and caught them at the 30 kilometre mark.
With at least seven riders contributing solidly, the 13 minute group powered on strong enough to hold the chasing 11 minute group whose rotations were not improving.  Too much work being done by too few.  They almost bridged the gap to the 13 minute group as they turned onto Black Bottom Road.  Finally the group started rotating better, unfortunately the pace dropped too much.
The 13 minute group was so close…but it was a bridge too far.  They started collecting riders dropped from other groups, some stuck on, some were dispatched quickly.

Turning off Black Bottom Road and it was time for the 13 minute group to push even harder if that was possible.  The call for middle of the road went out and the peloton squeezed left and made room for just seven bikes. From that point on riders were shelled every few kilometres.
The survivors of the 18 minute group were just ahead and within a few kilometres they too had been rolled up.
They still had passengers from the 15 and 16:30 minute groups in their mix – this doesn’t include Stephen Biram (Eureka) who had missed his start with the 15 minute group, but had contributed solidly throughout.
Paul Ogilivie (GSCC) was also a big contributor to this large bunch mainly consisting of Eureka riders.   They had the race lead at this point and the 11 minute group were still close, but unable to close those few hundred metres.

The 11 minute group was now collecting riders who had been shelled from the raging 13 minute bunch, however the bunch ahead was maintaining a gap.
The 9 minute duo of Burgoyne and Wells weren’t making any ground on the 11 minute group and unbeknownst to them, the 6:30 minute group was closing fast having collected a few other 9 minute riders.

With less than ten kilometres remaining it seemed unlikely that the winner would come further back than the 11 minute group, but they just weren’t getting any closer.  Stuart Brien (Eureka) threw caution to the wind and launched off the front of the group in a last chance effort.  His group rallied and chased…

The race lead turned left and up the final climb towards Weatherboard.  With the strong tailwind they didn’t lose any time to the chasers.
Phillips led the pack and they pushed hard.  Veal surged and the Geelong & Surf Coast riders Laurence Lynch and Daryl Suter from the 15:00 minute group marked him.  Eureka rider James Gretton (16:30) bullocked his way to the top with another 13 minute rider – Chris Fenech (GSCC).
Ogilvie (GSCC) was ever watchful, could he be the Ace in the pack?
The string was stretching, so close, yet so far…and the call was just 20 seconds to the lone chaser.

They crested the hill with two kilometres remaining and they kept driving and driving.  Brien had made some inroads on the climb, but his group had somehow scrambled back to his wheel.  A short breather and then Brien went again and this time he broke free of the bunch.
The odds were against him with one man against ten…but maybe there were some leftover scraps to be had from the lead pack…

Ahead and the unlikely fellowship of 13, 15, 16:30 and 18 minute riders was about to become unfriendly.
Into the gutter they went, words were exchanged, it got messy.
The sole 18 minute rider in the bunch – Jason Hendry (Eureka) – launched early at the dip.  Daring, adventurous and ultimately doomed to fail, Hendry set up the perfect lead out for the other riders.
Veal had Hendry’s wheel, with Phillips just behind and Biram preparing to pounce.  The race got messier – riders jockeyed for position.
One rider zoomed away (subsequently disqualified).
The others started their sprints and the spectators didn’t know where to look.
Veal hit the front and Phillips shot over the top in the final metres.  A home win!

Finish Line

Race Results:
1st – Robert Phillips, Eureka (13:00 min)
2nd – Michael Veal, Eureka (13:00 min)
3rd – Stephen Biram, Eureka (15:00 min)
4th – Laurence Lynch, Geelong SC (15:00 min)
5th – Daryl Suter, Geelong SC (15:00 min)
6th – Jason Hendry, Eureka (18:00 min)
7th – Paul Ogilvie, Geelong SC (16:30 min)
8th – James Gretton, Eureka (16:30 min)
9th – Chris Fenech, Geelong SC (13:00 min)
10th – Stuart Brien, Eureka (11:00 min)
First unplaced lady – Jo Read, Northern (38:00 min)
Fastest time – Daryl Roberts, Northern (Scratch) in 1h 23m 37s, average 40.2 kph

L-R: Steve Biram (3rd), Rob Phillips (1st), Mick Veal (3rd) and Darren Roberts (Fastest Time)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

EUREKA Cycling thank the VVCC referees and time keeper for officiating.
Also, we kindly thank the many volunteers who made this day happen:
corner marshals
kitchen staff
registration staff
general helpers

We must also recognise the generous contributions of food and raffle prizes
which our members donated to the club.
We also acknowledge the fantastic commitment to our club
by the sponsor of the Ron Rivette ClassicShane Cook Homes.
Congratulations to all the riders who tackled the 2018 Eureka Open.
Everyone should be proud of their efforts in such trying conditions.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

EVCC 2018 mylaps Eureka Open 1 EVCC 2018 mylaps Eureka Open 2 EVCC 2018 mylaps Eureka Open 3

EUREKA Cycling - 2018 Open start list

August 13, 2017 – Victorian Road Race – State Championships – Mount Misery

August 13, 2017 – Victorian Road Race – State Championships – Mount Misery

2017 Victorian Championships

- ROAD RACE – 

at Learmonth on Sunday 13th August

State Road Race Championships poster

VVCC 2017 Road Race start list

VVCC 2017 Road Race start list

The Road Race State Championships were held in near perfect (for winter) cycling conditions.  The day started out with Learmonth enveloped in fog, however by race start time the fog had been blown away and sunshine streamed down upon the riders.

Division A were the first to be issued orders and set underway on their 85 km race.  A flurry of aggressive attacks soon had riders struggling and by the second lap pain was being dished out left, right and centre.
Nick Squillari (Geelong & Surf Coast) spent a long time off the front time trialling away happily to himself.  Eventually reeled back in, this just enabled the riders to resume attacking.
Tim Canny (Eureka) launched an attack the second time down Langi Kal Kal Road and had many riders looking at each other to see who would respond. Eventually he too was brought back into the fold.
With around twenty kilometres remaining a race defining break was made – Geelong & Surf Coast riders David Newett and Brad Haskell got off the front and were joined by Eureka rider Tony Mirabella.  Tony used his local knowledge to guide the Geelong riders through the next ten kilometres and they opened a significant gap.  Cresting the Weatherboard climb the three knew they had the race in the bag.  Their gap was nearly 800 metres and the chasers were at the bottom of the hill!
Down to the finish line and the Geelong riders played a terrific one-two on Mirabella to claim the quinella.  They finished 30 seconds clear of the remaining pack who fought out a tight sprint for fourth place.

Results Men A:
1st – David Newett (Geelong & Surf Coast) in 2h 10m 41s, ave. 39 kph
2nd – Brad Haskett (Geelong & Surf Coast)
3rd – Tony Mirabella (Eureka)
4th – Peter Howard (Eastern)
5th – Tim Canny (Eureka)
6th – Josh McMinn (Warrnambool)
7th – Steve Baxter (Northern)
8th – David Boonzaayer (Hume)
9th – Darren Roberts (Northern)
10th – Michael Borowski (Northern)
18 riders started

Division B road off at a sedate pace and enjoyed their Sunday morning ride knowing that 85 km was going to mean hurt box.
Craig Harvey (Northern) showed the way early and during the middle of the race and in the back half of the race.  Kudos to Craig for a brilliant ride shouldering almost all the responsibility out on course and still being there at the end!

The first effort of the day came at the turn off Black Bottom Road.  Dean Wells (Eureka) had clued Ian Amsden (Geelong & Surf Coast) and Harvey into what lay ahead – narrow road and cross wind.?  Turning onto Ercildoune Road the three put the hammer down (relatively speaking) and the race into the gutter.  The three swapped turns and were rewarded by dislodging four riders out the back.
The pace backed off again and turning back towards Addington for the second lap Rick Buckwell (Geelong & Surf Coast) rode off the front and kept going.  With no impetus in the chase, Buckwell was soon 300 metres off the front, albeit with 40 kilometres remaining.?  Through the neutralised section for the second time and Scott Blade rolled to the front and gave chase.  This extraordinarily long unassisted effort almost bridged the gap to Buckwell, but once again he opened his gap.  Scott Riddell (Northern) punctured at this stage and just ten riders remained in the hunt.

Back to the nasty crosswind section on Ercildoune Road and Wells and Harvey once again put the race in the gutter.  No rider was shelved this time and Tom McDonough (Northern) used the effort as a springboard to jump across to Buckwell.  The group soon reformed and McDonough launched away shortly after.
With 15 kilometres remaining, the riders were in management mode.  No concerted effort to real McDonough back in, but he always just one hundred metres in front.
The turn back onto the Weatherboard climb had most riders struggling.  McDonough was caught and just four kilometres remained.
Racing past the Edmonston Road section and a touch of wheels saw Justin Foster (Northern) come down – to be confirmed that it was Justin.  Amsden pulled up immediately to check on the fallen rider and just eight riders remained with 2 kilometres to go.
Blade found himself in front with one kilometre remaining, closing to 500 metres he swung wide to the right to try and get a short sit, but Wells used this as his chance to attack.  Blade quickly chased and caught Wells, setting it up for the riders behind and Rob Southern (Geelong & Surf Coast) came over the top only to be passed nearing the line by Luke Medhurst (Northern).
Medhurst probably spent all of ten metres on the front all day – but they were the most important metres!

Results Men B:
1st – Luke Medhurst (Northern) in 2h 27m 3s, ave. 34.7 kph
2nd – Rob Southern (Geelong & Surf Coast)
3rd – Scott Blade (Northern)
4th – Nick Brown (Geelong & Surf Coast)
5th – Dean Wells (Eureka)
6th – Tom McDonough (Northern)
7th – Rick Buckwell (Geelong & Surf Coast)
8th – Craig Harvey (Northern)
15 riders started

Division C was the hammer bunch.  Just 46 kilometres to decide the State Champion, this division was full of quality riders who could probably have easily coped with another 20 kilometres of racing.
A short race means a tough race!  Geelong & Surf Coast rider Paul Retake was the biggest agitator on the day and fellow GSCCC rider Kane Airey provided great back up to his efforts.

Thirteen riders were still in with a show as they charged over Weatherboard and race towards the finish.  Some erratic riding saw some riders back out of the contest – content to not be knocked from their bikes.  The rest powered to the line and seven riders fought out the tight sprint with Colin Morris (Northern) taking the win ahead of John Short (Northern) and Matt Ayres (Eureka).

Curiously, Ayres was disqualified post race.  No further comment will be made on that decision at this time.

Results Men C:
1st – Colin Morris (Northern) in 1h 19m 48s, ave. 34.6 kph
2nd – John Short (Northern)
3rd – Paul Rettke (Geelong & Surf Coast)
4th – Oliver Reid (Northern)
5th – Roger Cronk (Geelong & Surf Coast)
6th – Damian Luppino (Colac)
7th – Michael Hartman (Northern)
8th – Gavin O’Brien (Colac)
9th – Kane Airey (Geelong & Surf Coast)
10th – John Hasouras (Northern)
17 riders started

Division D race over 46 kilometres and the event was highlighted by a mid race breakaway that literally rode away with the race.
This was a joint race in that the Women A Grade event was competing concurrently.

Just 13 kilometres into the race and Dan Whelan (Eureka) rode off the front nearing the highpoint on the circuit.  Fellow Eureka rider Jeremy Humber saw this as an opportunity and attacked from the bunch with Anthony Plummer (Hume) and Nigel Pearson (Geelong & Surf Coast).  The three crossed to Whelan and the days’ break was set to fly.

Back in the bunch and riders were issuing chase instructions, but no one was actioning them with any effect.  The Eureka riders were more than happy that two members of their club were up ahead and the female riders couldn’t be coerced into helping the chase…’Ummm, we have our own race to ride!’

The breakaway extended its lead and by the turn off Black Bottom Road were well over one minute ahead.  They worked together well and pressed the advantage.  The chase group were losing riders and any chance of catching the leaders – at least one male rider was becoming frustrated with his own club members!

Up ahead and it was all plain sailing for Humber, Pearson, Plummer and Whelan.  They raced over Weatherboard with close to a two minute advantage.
Now for the fun and games.  Friends became foe and the pace ramped up for the sprint.  Plummer and Humber cleared out from their cohorts with Plummer prevailing.

The pack came over the ridge some two minutes later.  A sprint finish for the Women A Grade medal saw Rebecca Luppino weave her way through the pack and narrowly claim the gold ahead of Amanda Hosking in what was the closest finish of any grade all day!

Results Men D:
1st – Anthony Plummer (Hume) in 1h 20m 13s, ave. 34.4 kph
2nd – Jeremy Humber (Eureka)
3rd – Nigel Pearson (Geelong & Surf Coast)
4th – Dan Whelan (Eureka)
5th – James Gretton (Eureka)
6th – Bob Morley (Eureka)
7th – Vincent Haveaux (Geelong & Surf Coast)
8th – Paul Beasley (Geelong & Surf Coast)
9th – Nick Nomikos (Northern)
10th – James Burzacott (Eureka)

Results Women A:
1st – Rebecca Luppino (Colac) in 1h 22m 42s, ave. 33.4 kph
2nd – Amanda Hosking (Geelong & Surf Coast)

24 riders contested the concurrent event

Division E saw a small field dominated by Eureka riders tackle the 46 kilometre Mount Misery circuit – well everyone tackled it today…
This was a joint race in that the Women B Grade event was competing concurrently.

The Eureka riders used their knowledge of the course to put their few opponents into the hurt box and the race became a training ride of sorts, with medals for everyone at the end.
Eureka riders Brian Ure and Dan Crook cleared out as the finish line loomed with Ure blasting away for the win.
Jude Jonasson rode to the gold medal in the Women B event, finishing within a minute of the men…in her first road bike ride in close to six weeks (lots of moutain biking though!).

Results Men E:
1st – Brian Ure (Eureka) in 1h 24m 24s, ave. 32.7 kph
2nd – Dan Crook (Eureka)
3rd – Kevin Lee (Eureka)
4th – Vince Sinni (Northern)

Result Women B:
1st – Jude Jonasson (Eureka) in 1h 25m 22s, ave. 32.3 kph

7 riders contested the concurrent event

Division F was the last group to ride away.
This was a joint race in that the Women C Grade event was competing concurrently.

The strengthening wind soon smashed the pack apart and individual time trials became the order of the day as other riders abandoned.
Gavin Gamble (Geelong & Surf Coast) won in a canter.
Second across the line was Jo Read (Northern) taking the gold in the Women C event.

Results Men F: 1st – Gavin Gamble (Geelong & Surf Coast) in 1h 33m 24s, ave. 29.6 kph
2nd – Ian Buckingham (Northern)
3rd – Ron Stranks (Eastern)

Results Women C:
1st – Jo Read (Northern) in 1h 38m 15s, ave. 28.1 kph
2nd – Meredith Kelly-Smith (Northern)
3rd – Susan Williams (Eastern)

6 riders contested the concurrent event – however ONLY 3 riders achieved electronic timing results.  Gold, Silver, Bronze medals were awarded in both divisions, however another rider on the day was disqualified for not achieving an electronic timing result – curious.

Eureka Cycling wish to thank all the wonderful volunteers who helped make this day a success.  Without this small army, we cannot achieve big things.
Many thanks also to those who donated the use of their vehicles and equipment for the day.
Of course we must also thank all the Eureka family and friends who produced the food which we ate after the event and Salvatore Regional Butcher and Mal Rock for supplying the raffle prizes.

New sponsor – Southern Cross Business Machines were kind enough to donate their printing services which produced the Official Program and the mini posters which we gave to the medal winners as a memento of their achievement.

Thank you to Julie from Bean Me Up – Mobile Espresso for setting up early in the compound and making some fantastic coffee.

And finally, to all the riders who participated today.  Thank you for coming out to Learmonth and racing with us today.
A special mention to Northern Cycling and Geelong & Surf Coast for entering the largest number of riders in the 2017 Road Race – State Championships.

Event organiser: Victorian Veterans Cycling Council

State Championship events sponsor: KREHALON Australia

Event details: Graded Scratch racing

Distances: Mens A and B grades, 85 km
Mens C, D, E, F grades, 46 km
Womens A, B, C grades, 46 km

Race start times: Racing commences from 10 AM onwards.
Grades will be released at intervals.

Host club: EUREKA Cycling

Registration: 9 AM to 9:30 AM

Venue: EUREKA Cycling and Lake Learmonth Yacht Club 
Lake Learmonth, east foreshore

Host club EUREKA Cycling invite all race participants to the club rooms which are located on the east foreshore of Lake Learmonth.

Change rooms:  Male and female change areas, including toilets and showers are available.

Coffee van: Bean Me Up will be present on site before the event.

Medal presentations:  Post race the official VVCC presentations will take place inside the club rooms.

Food and drink:  FREE tea, coffee and food will be available inside the club rooms after the races.
Soft drinks will be available for purchase.

Raffle:  Raffle tickets will be available for purchase throughout the morning.
Draws will be conducted after the presentations.

Circuit maps

download your own copies

VVCC 2017 Road Race State Champs 85 km map

VVCC 2017 Road Race State Champs 46 km map

Mens events – A and B grades, distance 85 km

VVCC 2017 Road Race State Champs 85 km map

Mens events – C, D, E and F grades, distance 46 km
Womens events – A, B and C grades, distance 46 km

VVCC 2017 Road race State Champs 46 km map

EVENT SPONSOR:

krehalon K logo

krehalon logo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

EUREKA cycling riders Brian Ure and Jeremy Humber all smiles
after participating in glorious winter racing
and being rewarded with medals for their efforts.

February 26, 2017 – Ron Rivette Classic, 57 km VVCC Open Handicap

February 26, 2017 – Ron Rivette Classic, 57 km VVCC Open Handicap

Eureka OPEN race – 26 February 2017

RON RIVETTE CLASSIC

Mt. Misery – 57 km

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Edmonds WINS!  Laffy FASTEST!

 

Brilliant sunshine greeted 105 riders as they arrived at the EUREKA Cycling club rooms on the foreshore of Lake Learmonth.  Barely a breath of breeze early in the morning, however a fierce northerly wind had blown up by race start time at 10:00 AM.

IMG_6604 (1)

IMG_6591 (1)

The Limit group (34:00 min) was blown apart by the wind in the first 20 kilometres.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sue Parker (Eureka) had ridden away from her 27:00 min group and was fast closing on the strung out Limit riders.
(Post race Brian Long commented ‘I was dropped by those girls in the same place again!’)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The 19:30 min group had already caught the 22:00 min group as the now “super sized bunch” raced along the long straight Beaufort-Waubra Rd.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The following (17:30 min, 15:30 min and 13:30 min) groups had all lost riders (who now dotted the road in ones and twos) and it was only as the 11:30 min group came through that order seemed restored in the chaotic wind.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The 8:30 min group was a tight knit bunch as they surged up the short rises near the Waubra Rd intersection.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Second Scratch was all business as they charged up the hills with Eureka’s Matt Bowman controlling the pace. Shouts of ‘hang on’ and ‘hold up’ could be heard as riders near the rear of the bunch looked after their cohorts.  Wanting to preserve every second of their 5:30 min handicap, these riders knew the all important downwind section would be telling in their ultimate fortunes on the day.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Scratch had lost Mat Grealy (Central Vets) before The Avenue.  Already at a disadvantage – and with a crook Darren Roberts (Northern) in their midst – theirs would be a day of management as they chased on the tough Mt. Misery course.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Up ahead, Sue Parker had ridden through to the lead and opened a gap on the remnants of the Limit group (Northern riders Stacey Hatton and Jo Read).  An ever increasing bunch was swallowing the ground up behind Hatton and Read.  With 13 kilometres remaining, Parker was just a few hundred metres ahead.
She would go on to hold that lead all the way down to the pig farm before being engulfed in a colourful sea of lycra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rounding the left turn into the home straight, the large lead bunch was smacked in the face by the strong north wind roaring down the road.  Into the final kilometre and 23 riders were still vying for the win.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mark O’Callaghan (Eureka Cycling) surged to the lead with 100 metres to go, big Jason Haire (Eureka Cycling) jumped off O’Callaghan’s wheel and let it rip – BUT misfortune as his gears started skipping…
Closing to the line and Grant Edmonds (Geelong & Surf Coast) finds a clear line and surges to he lead with mere metres remaining.
Just a wheel in it as Edmonds takes another Open victory.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  16998833_1454511254558954_5585627403387453419_n

45 seconds back, the next super sized bunch on the road contains the remaining five Scratch riders.
Matt Bowman leads into the headwind trying to set up a fast finish for the Scratch lads who are all jostling for position near the head of the bunch.
Neville Laffy (Goulburn Valley) gets the jump on his rivals.  Darren Roberts (Northern) challenges, but Laffy holds on in the Scratch drag race to the finish line.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2017 RON RIVETTE CLASSIC
Results:
1st Place: Grant Edmonds (Geelong & Surf Coast), 13:30 min
2nd: Jason Haire (Eureka Cycling), 19:30 min
3rd: Mark O’Callaghan (Eureka Cycling), 17:30 min
4th: Roger McMillan (Eureka Cycling), 19:30 min
5th: John Short (Northern), 15:30 min
6th: John Hasouras (Northern), 13:30 min
7th: Bob Morley (Eureka Cycling), 17:30 min
8th: Nick Nomikos (Northern), 22:00 min
9th: *Amanda Hosking (Geelong & Surf Coast), 15:30 min
10th: Peter Parnaby (Grampians), 17:30 min
Fastest Time: Neville Laffy (Goulburn Valley), Scratch in 1h 21m 53s ave. 42.1 kph

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Page 1 of 41234

Recent Comments

    Race Archives

    Login Form